5 Eylül 2009 Cumartesi

AYDINLANMA SAVAŞI / JED MCKENNA

"Okyanustan bir kavanoz su alın ve üstüne bir kapak örtün,dedim. "Onun ayrık halini inceleyin. O kavanozda okyanusu görebilir misiniz? Dalgaları ve akımları görebilir misiniz? Suyu okyanusa geri döktüğünüzde, bütünleşmiş haline geri döner. Geçici varlık kaybolur."
"Varlık mı?" diye sordu Ronald.
"Onu kavanoza alarak yeni bir varlık yaratmış olursunuz, bir alt-okyanus. Elbette sonsuzluğu bölmek mümkün değildir ama gelin de bunu yeni oluşturduğunuz varlığa anlatın. Bu varlık onu içinden aldığınız okyanusun bütün niteliklerine sahiptir ( tıpkı alabileceğiniz her örnek gibi) ama okyanuskenki haline pek benzemez. Bağımsız bir varlığı vardır ama onu geri döktüğünüz anda kusursuz bir biçimde bütünleşmiş haline geri döner. Geri döktüğünüz zaman alt-okyanus varlığı nereye gider? Eskiden olduğu yere; her yere ve hiçbir yere. Siz onu kavanoza almadan önce yoktu ama onu siz yaratmadınız. Siz onu geri döktükten sonra varlığı sona erdi ama onu siz yok etmediniz. Öyleyse siz onu kavanoza alıp ayırdığınızda doğan neydi? onu yeniden bütünlüğüne kavuşturduğunuzda ölen neydi?
Zaman algımız bazı şeylerin kalıcı, bazı şeylerin geçici olduğunu düşünmemize yol açar; oysa bu dinamik varoluş okyanusunda her şey devamlı hayat bulup yok olmaktadır, tıpkı kavanozdaki su gibi, tıpkı aklınıza gelebilecek her şey gibi- bir sinek, bir dağ, bir gezegen, bie insan- her şey akışkandır, her şey meydana gelir ve yok olur. Bir kıvılcım bir saniye içinde doğup ölürken, güneş sonsuza dek varolacakmış gibidir ama zaman algımız belirli bir yönde değişseydi, o kıvılcım da güneş gibi sonsuza dek varolacakmış gibi gelebilirdi. Diğer yönde değişseydi, güneşin de kıvılcım gibi bir anda varolup yok olduğunu görebilirdiniz. Hangisi doğru? İkisi de mi? Hiçbiri mi? Aynı şeyi uzam algısı için de söyleyebiliriz. Bir yönden baktığınızda güneş kıvılcım büyüklüğündedir, diğer yönden baktığınızda kıvılcım tüm evreni dolduracak kadar büyüktür.
Ben bundan yüz yıl önce burada değildim ve bundan yüz yıl sonra burada olmayacağım, hayattan geçip gidiyorum. Bir kavanoza alındım ve çok yakında okyanusa geri döküleceğim, öyleyse benim gerçeğim ne?
..........................................................................
Egoistçe taleplerde bulunmaktan vazgeçip, parçası olduğun bu evrende rahatlayabilirsin; güven, teslim ol, serbest bırak. Sen duymasan da devamlı tik-tak eden bir saat var ve sen kaç tik-takın kaldığını bilmiyorsun. Kulak kabart. Oyun oynanıyor, sen oynasan da, oynamasan da"
Tatilde elimden bırakamadığım kitaptan bir küçük pasaj aldım. Keyifli aylar, keyifli oyunlar olsun. Mutlu bir Eylül ayı geçirmemiz dileğiyle....

7 yorum:

 1. Ayrılmadan bir olduğumuzu anlayamadığımız sürece bu böyle gider. Anladığımız anda aydınlanıyor yollar :)
  Seni seviyorum :)

  YanıtlaSil
 2. Okyanustan alınmış bir kavanoz su olarak, okyanusun sonsuz ve sınırsızlığını özlüyoruz galiba.Beden kavanozlarında ne kadar özün vasıflarına haizsek de ÖZün sınırsızlığında varolmak ya da yok olmak dileğiyle.Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 3. Canım kızım,
  Ben de seni çook seviyorum.
  Sevgilerimle kucaklıyorum.

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Sufim,

  "ÖZün sınırsızlığında varolmak ya da yok olmak dileğiyle." dileklerine tüm kalbimle katılıyor, yürekten sevgilerimi gönderiyorum sana...

  YanıtlaSil
 5. egoist taleplerinizi bir yere gömün ve üzerine bir işaret bile koymayın iyi niyette bulunun hayat akışında hayırlı arzularda bulunun işte bu süreç oyunun başlangıcıdır yetişkinliğin ilk adımı da budur sevgilerle

  YanıtlaSil
 6. Sevgili New Age,
  Uzun süredir blogumu boşladığım için yorumunuzu yeni gördüm.Hoşgeldiniz. Sevgilerimle....

  YanıtlaSil
 7. Paylaşım için teşekkürler. :)

  YanıtlaSil